Ewakuacja

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 4 Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U.2020.961 t.j.) właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji.

Obowiązek oznakowania dróg oraz wyjść ewakuacyjnych w sposób zapewniający dostarczenie informacji niezbędnych do ewakuacji wynika z § 4 ust. 2 pkt 4 lit. a Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719).

Obowiązek, o którym mowa powyżej, ciąży na właścicielach, zarządcach lub użytkownikach budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Obowiązek ustalenia sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia, w tym również warunków i organizacji ewakuacji, wynika z art. 4 ust. 1 pkt 7 Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U.2020.961 t.j.).

Obowiązek, o którym mowa powyżej, ciąży na właścicielach budynku, obiektu budowlanego lub terenu.

Obowiązek przeprowadzenia praktycznego sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu wynika z §  17 oraz §  17a Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719).

W pierwszym przypadku, właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, powinien co najmniej raz na 2 lata przeprowadzić praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji.
W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać – co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.

Drugi przypadek dotyczy obiektów, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym, polegająca na organizowaniu gier lub zabaw, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się tych uczestników, wskutek czego ograniczona jest możliwość ich ewakuacji.
Przed rozpoczęciem takiej działalności oraz co najmniej raz na 2 lata właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego lub jego części powinien przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz obiektu budowlanego lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej.

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą, zapraszamy do skorzystania ze specjalnego formularza kontaktowego.